Ana Sayfa > Lastik

Lastik Değişim Zamanı
Arabamın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?Lastik Hayati Önem Taşımaktadır,İhmale ve Ötelemeye Asla Gelmez...
26 Ağustos 2011 - 15:56

Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

         

 

Lastiklerimi ne zaman değiştirmeliyim?

Lastiklerimi ne zaman değiştirmeliyim?

 

Düzenli olarak kontrol edilen lastikler daha uzun ömürlüdür

Lastik desen derinliği ve durumu, lastik hava basıncı, yanak hasarı ve herhangi bir düzensiz aşınma belirtisi için lastiklerinizi haftalık olarak kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Emin olmadığınız durumlarda lastiğin daha fazla kullanıma uygun olup olmadığını söyleyebilecek olan eğitimli bir lastik uzmanının bilgisine başvurunuz. 

Lastiklerinizi değiştirmeniz için 5 önemli neden

Aşağıda, lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiği hakkında beş temel neden listeledik. Bazı durumlarda, bir lastik onarılabilir. Michelin lastiklerinin onarımından önce eğitimli bir uzman tarafından lastiğin hem içindeki hem de dışındaki bütün alanların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Lastiğin janttan ayrılması esastır çünkü lastik takılıyken iç hasar görülemez. 

1. Lastiğiniz patlarsa

Modern lastikler çok dayanıklıdır ve birçok şeyin üstesinden gelebilir. Bununla birlikte, lastikler hala patlayabilmektedir. Lastiğinizi tamir edilemez hale getirebilecek olan gizli kusurların tespit edilmesi için bir patlak sonrasında lastiğinizi bir lastik uzmanının kontrol etmesi gerekmektedir. 

Hareket halindeyken lastiğinizin patlaması durumunda uygulanacak güvenlik işlemleri:

 • Daima kendinizin ve yolcuların güvenliğini düşünün. Aracınızı yoldan güvenli bir yere çekiniz
 • El frenini çekiniz.
 • Motoru kapatınız ve aracı birinci viteste bırakınız.
 • Tehlike ikaz lambalarınızı açınız.
 • Reflektörlü sarı bir elbise giyiniz.
 • Otomobilin 100 m gerisinde yolun kenarına uyarı üçgeni yerleştiriniz.

Her zaman sizin güvenliğiniz önceliklidir! Patlak bir lastiğin değiştirilmesi için faydalı ipuçları

 • Yanınızda bir çift sağlam eldiven bulundurunuz
 • Söktüğünüz lastiğin çamurla kaplı olması durumuna karşı bagajınızda bir çöp torbası bulundurunuz.
 • Zeminin yumuşak olması durumunda krikonuzun çamura saplanmasını önlemek amacıyla krikonuzu yerleştirmek için sağlam bir tahta levha bulundurunuz.
 • Mümkünse sökülmelerini kolaylaştırmak için tekerlek somunlarının dişlerini biraz yağlayınız. (acil bir durumda vazelin veya hatta el kremi de işe yarayacaktır).
 • Tekerleği değiştirdikten sonra lastik düzgün bir şekilde şişirilmemiş olabilir, bu nedenle çok hız yapmayınız
 • En yakın benzin istasyonuna gidiniz ve lastiği doğru bir şekilde şişiriniz.
 • İyi bir şekilde sıkılmamış olan tekerlek somunları fren disklerine veya tekerlek yapısına zarar verme riski taşımaktadır.
 • Tekerlek somunlarını düzgün bir şekilde sıktığınızdan emin olmak için bir tork anahtarı kullanınız.
Bir tork anahtarınız yoksa veya tekerlek somunlarını elle sıktıysanız, en kısa sürede bir lastik uzmanına kontrol ettiriniz. Bu doğru torkun uygulanmasını sağlayacaktır. 

Doğru bir şekilde sıkılmış olan tekerlek somunları aynı zamanda sökülmelerini de kolaylaştıracaktır. 

2. Lastikleriniz yasal aşınma limitlerine kadar aşındığında

Lastik aşınması için lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Ama nasıl? Burada lastiklerinizin aşınmış olup olmadığını söylemenin basit bir yolunu bulabilirsiniz.

Yasal limit

Eğer lastik sırt deseninin yüzeyi bu kabarık alanların seviyesindeyse, lastik sırt desen derinliğinin 1,6 mm’lik yasal sınıra çok yakın olma ihtimali çok yüksektir. Veya bunun altındadır.  Michelin bu sınıra ulaşmadan önce lastiklerinizi değiştirmenizi şiddetle tavsiye etmektedir.

Eğer geriye kalan lastik sırt desen derinliği 1,6 mm’den yüksekse, hızınızı ve sürüş biçiminizi dış koşullara uyarlamanız gerekmektedir, özellikle de ıslak yollarda. otomobil kış lastikleri, ilave lastik sırtı göstergelerinin yerinin gösterilmesi için bir “kar tanesi” tasarımına sahiptir. Bunlar 4 mm yüksekliğe sahiptirler. Karda en iyi yol tutuş için, hem frenleme hem de çekiş gücü için, “kar” lastik sırtı aşınma göstergeleri seviyesine kadar aşındıklarında  lastiklerinizi değiştiriniz.

3. Lastiğiniz yaşlanma belirtileri gösteriyorsa

Lastikler tahmin edilebilir bir raf ömrüne sahip değildir. Lastiklerin nerede ve ne zaman yapıldığı önemli değildir. Sıcaklık, bakım, depolama koşulları ve kullanım, yük, hız, basınca ilaveten sürüş biçimi gibi lastiğin ömrünü etkileyecek birçok etken mevcuttur. 

Lastiklerinizle düzenli olarak ilgileniniz

Bu nedenlerle, lastik üreticileri bütün sürücülerin açık yaşlanma veya yorgunluk belirtileri için lastiklerinin dış görünümüne düzenli olarak dikkat etmelerini tavsiye etmektedir. Bu belirtiler dış lastik deseninde, omuz ve topukta çatlamaya ilaveten biçim değişikliği vb. içerebilmektedir. Lastiklerin aşırı bir şekilde yaşlanması yol tutuş kaybına neden olabilmektedir. Firmalar aynı zamanda yedek lastikler dâhil olmak üzere bütün lastiklerin bir uzman tarafından düzenli olarak kontrol edilmesini de tavsiye etmektedir. Lastik uzmanları lastiklerinizin hizmete devam edip etmemesi gerektiğini söyleyebilir. 

Kaç yıllık lastik çok yaşlıdır? Beş Yıl Testi

Beş veya daha fazla yıl kullandıktan sonra lastiklerinizin yılda en azından bir kere kontrol edilmesi gerekmektedir.  İhtiyaç halinde, araç imalatçısının orijinal ekipman astiklerin değiştirilmesini ilgilendiren tavsiyelerine uyunuz. Bir tedbir olarak, lastikler üretim tarihinden itibaren 20 yıl değiştirilmemişse (Lastik üzerinden nasıl okunduğuna bakınız) kullanılabilir durumda görünseler ve lastik desen göstergesine kadar aşınmamış olsalar dahi üretici firmalar  bu lastiklerin yeni lastiklerle değiştirilmesini tavsiye etmektedir. 

 

Hasarlı lastik

4. Lastiğinizin hasarlanması durumunda

Lastiğiniz kaldırım, çukur gibi yol üzerindeki herhangi bir katı nesneye veya keskin bir nesneye çarptıysa hasar alabilir. Gözle görülür herhangi bir delik, kesik veya biçim değişikliğinin bir lastik uzmanı tarafından derinlemesine kontrol edilmesi gerekmektedir. Sadece lastik uzmanları size bir lastiğin tamir edilip edilemeyeceğini veya değiştirilip değiştirilmeyeceğini söyleyebilir. Unutmayınız, hasarlı lastikleri veya patlak bir şekilde sürülmüş olan lastikleri bir uzmana danışmadan asla kullanmayınız. Yoksa lastiklerinizin güvenliğini etkileyebilir. Bir uzman tarafından kontrol kesinlikle zorunludur çünkü iç hasar lastik takılıyken görülememektedir. 

Lastik aşağıdaki durumlarda kesinlikle tamir edilememektedir:

Yanakta delik
Gözle görülebilen topuk teli veya örgüler
Kauçuk veya örgülerde buruşma 
Hidrokarbonlar veya aşındırıcı maddelerin neden olduğu hasar
Yetersiz hava basıncıyla sürüşün neden olduğu iç kauçuk sürtünme veya beneklenmesi

5. Düzensiz aşınma görülmesi durumunda

Düzensiz lastik aşınması genellikle doğru yapılmayan rot ayarı gibi mekanik bir soruna veya balans ayarı, askı tertibatı veya aktarma ile ilgili bir soruna işaret etmektedir. Bunun nedeni yanlış hava basıncıyla kullanmanız da olabilir. Anormal bir aşınma fark ederseniz, lastik uzmanınızla en kısa sürede temasa geçiniz. 

Düzensiz aşınmayı önlemek için, her altı ayda bir rot ve balans ayarı yaptırınız. Bu aynı zamanda lastik sırt ömrünü uzatacaktır ve daha yumuşak bir sürüş sağlayacaktır. Lastik sırt deseninin eşit bir şekilde aşınmasını sağlamanın başka bir yolu lastiklerinizin yerini dönüşümlü olarak düzenli bir şekilde değiştirmenizdir.  

Düzensiz lastik aşınmasının yaygın sebepleri:

En iyi performans için, dört tekerleğin tamamında aynı lastik tipi kullanılması gerekmektedir. Farklı ebada, yapıma sahip lastik aşınma seviyeleri taşıt hâkimiyetini ve dengesini etkileyebilir. 

Radyal ve radyal olmayan lastikleri asla bir arada kullanmayınız

Bir araçta radyal ve radyal olmayan lastikleri bir arada kullanmayınız. Farklı lastiklerin bir arada kullanılması kaçınılmazsa, radyal ve radyal olmayan lastikleri asla aynı dingil üzerinde kullanmayınız.  Bir taşıt üzerine iki radyal ve iki radyal olmayan lastik takılmışsa, iki radyal lastiğin arka dingil üzerine ve radyal olmayan iki lastiğin ise ön dingil üzerine takılması gerekmektedir. 

Taşıtınız için doğru lastiği bulmanın birçok yolu vardır. Hangi lastiklerin taşıtınıza uygun olduğundan emin değilseniz, lastik seçme modülümüzü kullanınız.  Araç ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda lastik ebadı veya Michelin lastik ismi ile de arama yapabilirsiniz. Bunların tamamı otomobiliniz için en güvenli lastik tipinin belirlenmesinde bir etken olacaktır ve lastik uzmanınız ile görüşülmesi gerekmektedir.

Bir otomobil lastiğinin nasıl üretildiğini görmek ve Petlas'ı tanımak isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

http://www.petlas.com.tr/page.php?ID=1195

Pirelli Fabrikasında lastik üretimi izlemek için ekli linki tıklayabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=CNt0e5cfIlk

Yorumlar (0)

Yorum Ekle

Ad, soyad *
E-mail*
Yorum*
   
 


Diğer Lastik Haberleri

BaşlıkTarih
2014 ilk 3 ayında Lastik patladı !08 Nisan 2014 - 14:14
Lastikleri Ralliler geliştiriyor30 Ocak 2014 - 17:21
Michelin Türkiye'de 2013'te de tam gaz devam31 Aralık 2013 - 23:12
Pirelli ; Formula'nın vazgeçilmez lastiği31 Aralık 2013 - 18:52
Kış lastiği takmak zorunlu oldu09 Kasım 2012 - 00:25
Pirelli teknolojik yatırım yapacak.26 Mart 2012 - 12:13
Ken Block'tan lastik testi22 Mart 2012 - 19:33
Kış lastiği zorunlu hale gelebilir...12 Mart 2012 - 20:56
Nascar Teknolojisi Lastik08 Mart 2012 - 10:54
10 günde 525 bin kış lastiği satıldı.02 Şubat 2012 - 14:37
Yeni Formula 1 lastikleri01 Şubat 2012 - 15:51
Pirelli'den tüketici bilgilendirme aktivitesi16 Aralık 2011 - 10:33
'İyi Dersler Şoför Amca' projesiyle servis şoförlerini trafik konusunda eğitecek11 Aralık 2011 - 20:12
F1 pilotları 2011'de 35 bin lastik eskitti!12 Şubat 2012 - 16:45
Türkiye'deki 55. Mağazasını Açtı.23 Ekim 2011 - 18:13
Adreste Lastik Değişimi ve Lastik Bakımı21 Ekim 2011 - 22:27
Otobüs sürücülerine güvenli kış sürüş teknikleri eğitimi.20 Ekim 2011 - 15:10
1871 yılında Almanya'nın Hannover şehrinde kuruldu.19 Kasım 2011 - 00:16
Aracınızın Bakımlarını İhmal Etmeyin.26 Kasım 2011 - 20:32
Pirelli Yeni 01 Serileri İle Ağır Vasıta Lastiklerinin 100. Yılını Kutluyor..17 Ekim 2011 - 13:37
Brisa'nın Yeni Yatırımı ile Sektörün Yüzü Değişiyor05 Ekim 2011 - 00:23
Continental CEO’su Dr. Elmar Degenhart31 Ekim 2011 - 08:14
Bayan Sürücülerin Kabusu21 Ekim 2011 - 10:44
Otomobil Lastiğinin Üretim Süreci11 Şubat 2012 - 14:46
Otomobil Lastikleri 26 Ağustos 2011 - 00:50
Yazarlar
Foto Galeri
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Sayfalar
Facebook Beğen
Hava Durumu

Takvim

OTOMOTİV DÜNYASI SATIŞ SONRASI HİZMETLER HABER PORTALI

Provided By TYP Eml.Yay.Otom.Rek.Dan.San. ve Tic.Ltd.Şti.

Genel Yayın Yönetmeni : TUNCAY ÖZER